Peynir Altı Suyu ( Süt Serumu ) Nedir?

Peynir Altı Suyu ( Süt Serumu ) Nedir?
20 Ağustos 2017

PEYNİR ALTI SUYU (SÜT SERUMU ) : 👉👉Herhangi bir hayvanın sütünün peynir yapılmasından sonra geride kalan sıvıya peynir altı suyu denir 👉👉👉Albümin, globulin, süt asidi, B2, B12, C ve D vitaminleri, bakır, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum içermektedir.
Faydaları :
👉Peynir altı suyu, kanser gelişimine engel olur. Özellikle peynir suyunda bulunan proteinler ve aminoasitler, erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise göğüs ve rahim kanseri riskini düşürmektedir. 👉Peynir altı suyu, tip 2 diyabet hastaları için de faydalıdır. 👉 Bağışıklık sistemini güçlendirir. 👉 Kolesterolü Düşürür ve yüksek tansiyona iyi gelir. 👉 içeriğindiği laktoferrin gibi enzimler ile vücutta mikrop üremesini durdurucu bir doğal antibiyotik etkiye de sahiptir. 👉 Kadınlarda hormon dengesizlikleri e östrojenin az salgılanması gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 👉içerdiği bol kalsiyum nedeniyle kas yorgunluğu olan kişilerde kas ve eklem ağrılarını iyi gelir . 👉Menapoz döneminde kadınlarda sıklıkla görülmekte olan kemik erimesi için bir çözümdür .

KULLANILDIĞI YERLER
Ricotta peynir yapımında ,pankek,krep ,omlet çorba ,pilav,pasta,ekmek
hayvanların yemlerinde,cilt bakımında ,saç bakımında kulanılır. 👉Bebeklerde 6. Aydan itibaren Dr ‘nuza danışarak kullanabilirsiniz.
SAKLANMA KOŞULLARI
Peynir altı suyunu buzluk posetine ekleyip derin dondurucuda muhafaza ediniz.
Derin dondurucuda en fazla 3 ay süre içinde tüketiniz.
Peynir altı suyunu buzdolabında muhafaza edeceksekseniz 1 haftayı geçmesin .
Benim önerim ; 👉Peyniri haftalık yada aylık ( en fazla 1 ay ) yapmanız 👉Peynir altı suyunuda 1 ay içinde tüketmeniz
👉En önemlisi çözdürmeden yemeklere dahil etmeniz .

PEYNİR ALTI SUYUNU HERKES KULLANSIN.