BLW ( BABY LED WEANİNG )

BLW ( BABY LED WEANİNG )
11 Ağustos 2016

 

 

Blw (Baby Led Weaning) nedir ??

Bebeğin kendi kendine beslenmesidir. ?Blw’ nin  faydaları nelerdir ? ? Blw ile bebekler yiyeceklerin tat,koku ve kıvamını kendileri keşfederler;kendi kendine çiğnemeyi ve beslenmeyi öğrenirler .Ne kadar yiyeceğini kendi belirler buda bebekte güven duygusunu oluşturur . ?Blw için en uygun zaman nedir ? ?

Bebekler katı gıdaya 6 ayda  geçebilir . Ek gıdalara başlamak için  bebeğin başını dik tutması, oturabilmesi, el ve göz koordinasyonunun gelişmiş olması gerekmektedir. (masaya uzanabiliyor, ağzına bir şeyler götürüyorsa hazır demektir) ?Dişi olmayan bebek Blw yapabilirimi ??

Dişi olmayan bir bebek çiğneyebilir.Dişi yoksa diş etleriyle çiğner (dişi olmayan yaşlılar gibi düşünün ) ?BLW zorlukları ? Bebek ilk zamanlar besinleri elinde tutar,ezer ,yere atar,öğürür yutmaz. Korkmayın ve pes etmeyin. Bebek oturur poziyonunda olduktan sonra kendinin boğulmasına izin vermeyecektir. Yutamadığını öğürüp çıkaracaktır.(kaşık ,blender kulanmayacak. Bebek  kendi ellerine kullanacak , bebek yalnız bırakılmayacak) ?Besinler Nasıl Hazırlanmalıdır ? Ek gıdaya başladıktan sonra ayına uygun sebze ve meyvelerle  başlanmalıdır .

Yeni tanıştığı besinleri 3 gün bekleme kuralına uyarak alerji açısından gözlemlenir.

Mevsimine uygun sebzeler tutabileceği boyutta olmalıdır .Yaklaşık 5 cm boyunda  ister buharda ister fırında ister  az suda yakmadan  pişirebilirsiniz .

Sebzeler sert ve çok yumuşak olmamalıdır .

Küçük sebze ve meyveler enine kesilip verilebilir .

Çekirdeği olan meyvelerin çekirdegi çıkartılmalıdır.

BLW ile beslenen  Bebek Çorba içermi ?? Çorba ,meyve suları ,suyu verilir.Su , meyve suyu , çorba verirken kalın bardak yada minik kalın kavanoz kullanabilirsiniz